مصاحبه با جناب آقای مهندس پناه، رئیس کانون انجمن های صنفی کارفرمایی حِرَف و همچنین رئیس انجمن شرکت های ساختمانی، تاسیساتی و راهسازی استان قم

روابط عمومیِ گروه بازرگانی آسرون، در راستای اطلاع رسانی حرفه ‏ای و ایجاد ارتباط وثیق، میان صنعتِ ساختمان و دست اندر‏کاران عرصه ساخت و ساز، نسبت به فعالیت‏ های مختلفی اقدام می‏ نماید. از جمله‏ ی این اقدامات، جمع‏ آوری اطلاعات، مقالات و اخبار مرتبط با صنعت ساختمان، آهن و فولاد است که در سایت اینترنتی آسرون (www.asroon.ir) درج گشته و  همچنین به روز رسانی کانال تلگرام (@asroon) و صفحه اینستاگرام (@asroon.ir)، با ارائه آخرین اطلاعات و دستاوردها، صورت می‏پذیرد. از دیگر برنامه‏های روابط عمومی آسرون، گفتگو با صاحب‏نظران عرصه ساخت و ساز کشور است که مصاحبه با جناب آقای مهندس پناه، رئیس کانون انجمن های صنفی کارفرمایی حِرَف و همچنین رئیس انجمن شرکت های ساختمانی، تاسیساتی و راهسازی استان قم در رابطه با وضعیت ساخت و ساز در کشور و استان قم، در همین راستا می ‏باشد.


به عنوان اولین سوال، اگر لطف کنید و یک شرح مختصری از وظایفِ کانون انجمن های صنفی کارفرمایی و انجمن شرکت های ساختمانی و تاسیساتی برای ما بفرمایید؟

انجمن های صنفی و کانون های مرتبط، بر اساسِ اصل ۲۶ قانون اساسی و ماده ۱۳۱ قانون کار تأسیس شده ‏اند و ثبت این انجمن ها و کانون ها هم در وزارت کار، ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می ‏پذیرد. در این ماده آمده‏ است که به منظور حفظ حقوق، منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی کارگران و کارفرمایان که خود متضمن حفظ منافع جامعه باشد، کارفرمایان و کارگران مشمول قانون کار در یک حرفه، می توانند مبادرت به تشکیل انجمن های صنفی نمایند. در تبصره یک این ماده آمده است که به منظور هماهنگی در انجام وظایف قانونی و محوله، انجمن های صنفی می‏ توانند نسبت به تشکیل کانون انجمن های صنفی در استان و کانون عالی  انجمن های صنفی در کل کشور اقدام نمایند.

در استان قم، حدود ۵۰ انجمن صنفی داریم که این انجمن های صنفی در دو شاخه انجمن های عضو کانون در شاخه حِرَف “حدود ۴۰ انجمن” و دیگری در شاخه صنعت “حدود ۱۰ انجمن”، ثبت شده ‏اند. این انجمن ها دارای هیئت مدیره ۵ تا ۹ نفر بوده که به تناسب اعضای صنف تعیین می‏گردد و همچنین بازرسی انجمن دارای ۲ تا ۳ نفر بوده و هر کدام دارای تعریف خاص خود می‏ باشند. حدود ۸ سال قبل، انجمن های صنفی که در شاخه حِرَف بودند، کانون حِرَف را تشکیل داده که اعضای این کانون حِرَف، همان اعضای هیئت مدیره ‏ی ۴۲  انجمن می ‏باشند. در شاخه صنعت نیز، آن دسته از انجمن هایی که در این شاخه گنجانده شده ‏اند، کانون صنعت استان قم را تشکیل دادند. متعاقب آن، از سال‏ها قبل، کانون کارفرمایی استان قم تشکیل شد که در واقع از مجموع اعضای هیئت مدیره کانون حِرَف و کانون صنعت تشکیل شده است.

این انجمن ها، کانون حِرَف، کانون صنعت و کانون کارفرمایی به صورت قانونی در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت شده‏اند. بنده به عنوان مسئول کانون حِرَف، گله ای از انجمن های صنفی دارم و آن اینکه متاسفانه از ظرفیت قانونیِ این کانون در جهت رفع مسائل و مشکلات خود استفاده نمی‏ کنند.

از طرفی، انجمن ها و کانون‏های کارگری در قم از انسجام بیشتری نسبت به تشکلات کارفرمایی بهرمند هستند و بیشتر پیگیر مسائل خود می ‏باشند. ما به نوبه خود از این بابت خوشحال بوده و هرجا صحبتی از کانون‏های کارگری و کارفرمایی می‏ شود، حق و حقوق کارگرها را هم مطرح می‏ نماییم. نکته قابل توجه در این زمینه این است که کارفرمایان بایستی منافع کارگران و کارگران نیز منافع کارفرمایان را در نظر داشته و با تعامل فی ما بین، مسائل و مشکلات حل شده، معضل کمبود اشتغال برطرف گشته و از تعطیل شدنِ فعالیتِ بسیاری از شرکت‏ها، جلوگیری شود. هم اکنون اگر از بنده بپرسند که جهاد در کشور چه معنایی دارد، بنده می‏گویم، واجب ترین جهاد، ایجاد اشتغال است و اینکه نگذاریم شغلی از گردونه‏ ی بازار خارج گردد.

در حال حاضر با توجه به رکود اقتصادی، وضعیت ساخت و ساز و بازار مسکن در کشور و استان قم  را چگونه ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر وضعیت ساخت و ساز در کشور، بسیار نا‏مطلوب است. متاسفانه از آنجا که بیشترِ ساخت و سازها، مورد نیازِ قشرِ متوسط به پایین جامعه می ‏باشد و نقدینگیِ کافی در اختیارِ این قشر نبوده و این معقوله با رکود مواجه شده است.

در بابِ وضعیت ساخت و ساز، طی مذاکرات به عمل آمده با ادارات مرتبط، پیشنهادی که وجود دارد این است که به صورت منطقه‏ ای و با مشارکت مردم، بافت های فرسوده استان قم را که مشکلات فراوانی از قبیلِ “خالی از سکنه بودن که محل رفت و آمدِ افراد بزهکار شده و یا عدمِ امکان امداد رسانی در مواقعِ اضطراری”، معضلِ لاینحلی برای شهر ایجاد کرده، بازسازی کنیم. کاش مسئولینی که هشت سال پیش تصمیم گرفتند مسکن مهر را ایجاد کنند، نگاهی هم به بافت فرسوده کرده و در این مناطق سرمایه گذاری می‏ کردند که دارای زیر ساخت بودند و هزینه های بالایی برای ساخت نیاز نداشتند و هم مشکلات پراکندگی را نداشت.

به عنوان مثال، ۸ سال پیش مبنای طراحی خیابان هایی که در مسکن مهرِ شهر پردیسان ساخته می‏ شد، بر اساس ۴ طبقه بوده و با عرض کم ساخته شدند که بعد از آن با همان عرضِ خیابان، مبنای طراحی را ۷ طبقه قرار دادند که همانطور که مشاهده می ‏شود، هم اکنون برای ورود و خروج به منطقه پردیسان مشکل جدی وجود دارد، چه برسد به زمانی که ساختمان‏ها به صورت کامل ساخته شده و پر از سکنه گردند، آنگاه منطقه داخلی مسکن مهر پردیسان با مشکلات جدی‏تر و غیرقابل حلی روبرو خواهد شد. ضمن اینکه اصلا به مطالعات و پیوست فرهنگی ایجادِ پردیسان، هیچ توجهی نشده است!

panah

میزان تأثیرات سیاست های دولت به عنوان مثال حوزه تسهیلات یا کاهش نرخ سود بانکی را بر روی رونق بخشی بازار مسکن، به چه نحوی ارزیابی می‏ کنید؟

اگر دولت بتواند در مقاطع مختلف، نرخ سود بانکی را که از نظر شرع مقدس اسلام نیز دچار شبهه و مشکل است، به رقمِ معقولی کاهش دهد، نقدینگی در شرکتهای تولیدی و ساختمانی فراهم می‏ گردد. همان‏طور که خدمتتان عرض کردم طی جلسه‏ ای که با مسئولین بانک مسکن داشتیم، آنها برای زوج های جوان سودِ وام مسکن را، ۱۲درصد اعلام نمودند، که بر همین مبنا، بنده به شهرداری، راه و شهرسازی و بانک مسکن پیشنهاد دادم که چون نرخ سود بانکی برای زوج‏های جوان به نسبت بقیه گروه‏ها پایین تر بوده و مشوقی برای جوانان است که اقدام به ساخت و خریدِ مسکن نمایند، ما آمادگی داریم که برای شروع، ۵۰۰ واحد مسکونی برای زوج‏های جوان با قیمت و نرخ پایین بسازیم. خوشبختانه در این چند روز اخیر، بانک مسکن سود ۱۲درصد را یک درصد تقلیل داد و ۱۱درصد اعلام نمود، که با این اتفاق ۵۰۰ زوج جوان، صاحب مسکن خواهند شد و مشوقی برای همکاران دیگر می ‏شود که در این قضیه وارد شوند.

اگر نرخ‏ ها کاهش یابد، در آن صورت مردم دیگر تمایلی به سرمایه گذاری در بانک‏ها و سود گرفتن از سپرده‏ ها، نخواهند داشت و سرمایه خود را وارد چرخه تولید خواهند کرد که این جریان به نفع اقتصاد داخلی بوده و معنای اقتصاد مقاومتی هم همین منظور و تقویت تولید داخلی و ایجاد اشتغال است. در کشور های خارجی که اسلامی وجود ندارد، با نرخِ سود‏های پایینِ بانکی، فعالیت می‏کنند و اگر آنها محدودیت‏های سیاسی نداشتند، حتما داخل ایران سرمایه گذاری می‏کردند و به سود بالایی دست پیدا می‏یافتند! کشورهای پیشرفته و توسعه‏ یافته، به ازای سپرده ای که مردم در بانک می‏ گذارند، از آنها مالیات یعنی حق نگهداری پول دریافت می‏ کنند و هدف ما نیز باید این باشد که سیستم نظام بانکی در کشورِ ایران نیز به همین سمت برود. 

دیدگاه شما درباره کارایی و کاربرد فناوری مصالح نوین و سبک سازی ساختمان ها چیست؟

یکی از وظایف نظام مهندسی ساختمان این است که از مصالح نوین استفاده و ساختمان ها را سبکتر نماید و هرچه ساختمان ها سبک تر باشند در زمان زلزله، انعطاف بیشتر و تخریب کمتری خواهد داشت. در این زمینه بنده پیشنهادی که دارم این است که بایستی ردیف‏ های بودجه پژوهشی، برای این مورد در نظر گرفته شود.

در ششم خرداد، همایشِ اقتصاد مقاومتی تحت عنوان “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با رویکرد استفاده از مصالح و روش‏های اجرایی نوین” برگزار کردیم که در آن روشی نوین برای کاهش وزنِ ساختمان معرفی شد. بعد از آن با هر اداره و ارگانی که مذاکره نمودیم که با استفاده از این روش، ساختمان سبک شده، هزینه ها پایین می آید و سرعتِ ساختِ آن بالاست، به جای اینکه یاری و حمایت کنند، تنها کلامِ آنها فقط این بود که کجا ساخته شده، نمونه آن در کجا وجود دارد؟!

بنده ۱۵ سال پیش در سال ۱۳۷۹ اولین کسی بودم که در و پنجره “یو.پی.وی.سی” را وارد قم کرده و نمایشگاه آن را در قم برگزار نمودم. حدود یک سال پیگیری کردم که این سیستم جواب بدهد، ولی هرکسی دید، گفت این سیستم پلاستیک است و چه کسی آهن و پروفیل و آلومینیوم را کنار گذاشته و از پلاستیک استفاده می‏کند؟! درحالی که هم اکنون شاهد آن هستیم که استفاده از این سیستم در کشور و استان قم فراگیر شده و تقریبا جزء الزامات می‏ باشد.

در نتیجه افرادی که به عنوان پیشنهاد دهنده یا مخترع یا ابداع کننده‏ی طرح نوینی هستند، حمایت نشده و روش های آنان بایستی مدتها خاک بخورد که بعد‏ها شاید توسط افراد دیگر بهره برداری شود! در صورتی که مسئولین حمایت کنند، ما به عنوان انجمن شرکت های ساختمانی، در ساخت ۵۰۰ واحد ساختمانی برای زوج های جوان، از همین روش های نوین بهره خواهیم برد.

از نظر شما ساخت و ساز کشور برای رسیدن به یک رشد متعالی نیازمند چه تغییرات و تمهیداتی می‏باشد؟

اولین تغییر، کاهش نرخ سود بانکی است که در موردش بحث شد. دومین تغییر به پیشنهاد بنده این است که نبایستی رویه ای باشد که بعضی از افراد به خاطر سود، در حوزه ساخت و ساز، سرمایه گذاری کنند، بلکه هرکسی بایستی سرمایه خود را در یک رشته تولیدی سرمایه گذاری کند.

لذا توصیه بنده به مردم این است که حداقل به ساختمان های مسکونی، به عنوان سرمایه گذاری نگاه نکنند، حالا برای ساختمان های تجاری مشکلِ جدی نیست. زیرا این ظلم است فردی که حقوق بگیر است و یا یک جوانی که می‏خواهد ازدواج کند و با حقوق کم می‏خواهد به یک واحد ساختمانی و یک سرپناه برسد، در مقابل فرد دیگری ده‏ها واحد ساختمانیِ خالی دارد و به منظور سرمایه گذاری بهره می برد!

از نظر شما نقش شرکت های ساختمانی و تأسیساتی در موقعیت کنونی فعالیت ها عمرانی کشور و در بهبود شرایط و کیفیت پروژه‏های عمرانی چیست؟

اکثر شرکت های ساختمانی به عنوان پیمانکار، برای دولت مشغول به کار بوده و از بودجه‏ های دولتی و عمرانی استفاده می‏کرده‏اند که متأسفانه با توجه به کاهش شدید بودجه های عمرانی کشور، هم ‏اکنون حدود ۲۵ هزار شرکت ساختمانی، تأسیساتی و راهسازی که زیر مجموعه انجمن‏های صنفی و کانون پیمانکاران عمرانی هستند، اکثرا فعالیتی نداشته و از گردونه ساخت و ساز خارج و نیروهای خود را نیز اخراج کرده اند که این معضل اجتماعی بزرگی است. در صورتی که اگر به هر دلیلی نقدینگی و بودجه‏ های دولت وجود ندارد، حداقل از پیشنهاداتِ دیگری چون جذب سرمایه های خارجی استفاده کنند و در واقع شرایطی فراهم شود که شرکت‏های خارجی و ایرانی های مقیمِ خارج، بتوانند بدون دغدغه در ایران سرمایه گذاری کنند.

از نظر کیفیت، شرکت های ساختمانی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی رصد و پایش شده و در هر زمینه‏ ای که بخواهند فعالیت کنند، بایستی حتما از متخصصین همان حوزه‏ ی مورد نظر، در بین هیئت مدیره یا افراد تشکیل‏ دهنده‏ ی کادر فنی آن شرکت حضور داشته باشند، تا این مجوز را تحت عنوان رتبه از سازمان برنامه دریافت کنند. این رتبه‏ها از سطح ۱ تا ۵ هستند که اخیراً در حال بازنگری بوده که رتبه‏های دیگری تحت عنوان رتبه ارشد برای با افرادِ سابقه ‏تر و رتبه ۶ برای مبتدی‏ها، در نظر بگیرند. متاسفانه شاهد هستیم که در اکثر ساخت و ساز‏ها افراد غیر‏متخصص وجود دارند که بایستی هرچه زودتر، این افراد که در شغل‏های دیگری نیز درآمد‏های کلان دارند، از گردونه‏ی ساخت و ساز خارج شده و در عوض از معمارهای تجربی، تکنسین ها و مهندسینِ متخصصی که وجود دارند، استفاده شود.

به عنوان سوالِ آخر، ارزیابی شما از بازار خرید و فروش آهن در کشور و استان قم و انتظارات شرکت های ساختمانی و تأسیساتی از تأمین‏ کنندگان مصالح ساختمانی، علی الخصوص آهن فروشان چیست؟

همانطور که مشاهده می ‏شود در حال حاضر وضعیت ساخت و ساز خیلی مناسب نبوده و خرید و فروش آهن نیز به صورت قسطی و با شرایط ویژه انجام می ‏شود. مهمترین انتظار شرکت های ساختمانی از جهت کیفیت و استاندارد‏های مربوط به آهن آلات است. خرید هایی که توسط آهن فروشان انجام می‏شود، حتما از کیفیت آن مطمئن باشند، در واقع توسط مجموعه خودشان، به صورت رندوم، میلگرد یا آهنی را آزمایش کنند و اگر با مشکل روبروست، حتما به کارخانه‏ی تولید کننده منعکس کنند.

در نتیجه به طور کلی مصالحی که استفاده می‏شود، استاندارد بوده و این مد نظر باشد که تمامی مصالح آهن، آجر، سیمان و… اگر خارج از استاندارد باشد، پارامتری است که با جان مردم سرکار دارد. یک دکتر اگر در درمان، اشتباه کند با جان فقط یک انسان سرکار دارد ولی اگر یک مهندس اشتباهی کند، ممکن است جان صد ها نفر از بین برود!

 

برای اطلاعات بیشتر درباره دیگر مصاحبه های گروه بازرگانی آسرون و همچنین اطلاعات تکمیلی درباره بازار آهن و فولاد به اینجا مراجعه کنید.

تصویر پروفایل نویسنده:گروه بازرگانی آسرون(حیدری)
پروفایل آهن پرتال
گفتگو با گروه بازرگانی آسرون(حیدری)
سایر مقالات گروه بازرگانی آسرون(حیدری)

کانال تلگرام  آهن پرتال

کانال تلگرام آهن پرتال

اینستاگرام  آهن پرتال

اینستاگرام آهن پرتال

بستن
تبلیغات: