ضعف تقاضای فیزیکی عامل سقوط قیمت سنگ‌آهن و فولاد جهانی

پس از صعود هفتگی قیمت سنگ‌آهن در هفته گذشته، قیمت میلگرد در معاملات آتی روز دوشنبه شانگهای به پایین‌ترین سطح یک هفته‌ اخیر خود سقوط کرد.به گزارش رویترز، قیمت هر تن میلگرد برای تحویل در ماه اکتبر در بورس آتی شانگهای با افتی ۷/ ۴ درصدی به ۲۳۹۶ یوآن (۳۵۸ دلار) رسید که پایین‌ترین قیمت از ۱۱ جولای بوده است.

بای جینگ، تحلیلگر گروه معاملاتی گالکسی در پکن اعلام کرد: «معاملات آتی در هفته گذشته خیلی سریع رشد کردند و فاصله بین قیمت لحظه‌ای و آتی بسیار افزایش یافت. این موضوع باعث شد تا برخی کارخانه‌ها، جایگاه‌های کوتاه مدتی را اختیار کنند.»

در روز جمعه، قراردادهای آتی بیش از ۱۰۰ یوآن از قیمت لحظه‌ای بالاتر معامله می‌شدند؛ بنابراین در معاملات امروز قراردادهای آتی با عقب‌نشینی در صدد همراستا شدن با قیمت لحظه‌ای هستند.بای اعلام کرد: «‌تولید نزدیک به رکورد و موجودی پایین فولاد در برخی از انبارها نشان می‌دهد که مصرف همچنان قوی باقی مانده است.»با وجود ثبات تقاضای فولاد، برخی تحلیلگران هشدار دادند که رشد قیمتی در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید. قیمت‌ها در هفته گذشته رشدی ۶/ ۴ درصدی را به ثبت رساندند که ناشی از کاهش تولید در منطقه کلیدی تانگشان در بازه زمانی ۱۲ تا ۳۱ جولای و پیش‌بینی سیاست‌های تسهیلی بیشتر در میان آمار اقتصادی فراتر از انتظار بوده است.

در معاملات دیروز قیمت سنگ‌آهن نیز همراستا با قیمت میلگرد کاهش یافت. براساس این گزارش هر تن سنگ‌آهن برای تحویل در ماه سپتامبر در بورس کالای دالیان با ۹/ ۲ درصد کاهش قیمت، ۴۴۵ یوآن معامله شد.در پی افزایش تقاضای کارخانه‌های فولاد به منظور تولید آلیاژ بیشتر، تولید روزانه فولاد خام چین در ماه ژوئن به‌طور میانگین به رکورد ۲۳۱۶ میلیون تن رسید.براساس آمار TSI، هر تن سنگ‌آهن برای تحویل فوری به بندر تیانجین چین در روز جمعه با افتی ۲۰ سنتی، ۵۷ دلار و ۸۰ سنت معامله شد. اما قیمت هفتگی این کالای اساسی با رشدی ۷/ ۴ درصدی مواجه شد تا چهارمین هفته متوالی صعود خود را تجربه کند.

منبع : دنیای اقتصاد

کانال تلگرام  آهن پرتال

کانال تلگرام آهن پرتال

اینستاگرام  آهن پرتال

اینستاگرام آهن پرتال

بستن
تبلیغات: